مطالب :‌ ‌‌
/ ثبت نام
Parisa Rajabi 29 روز پیش 𐏏𐏎
بازدید 83 بدون دیدگاه

مقاومت در برابر له شدگی کابل فیبر نوری

مقاومت در برابر له شدگی کابل فیبر نوری، مقاومت در برابر له شدگی “Crush resistance” کابل فیبر نوری پارامتری است که جهت ارزیابی مقاومت کابل های فیبر نوری در برابر نیروهای خرد کننده و یا فشار های پیرامونی استفاده می شود. حفظ حداقل شعاع خمشی کابل فیبر نوری کلید عملکرد نصب خوب و صحیح کابل فیبر نوری می باشد. زمانی که کابل فیبر نوری روی غلتک های کوچک نصب می‌شود، حداقل قطر خمش (که گاهی به عنوان حداقل شعاع خم نیز نامیده می‌شود) حفظ نمی‌شود. همچنین از جمله مهمترین آسیب های ممکن به کابل فیبر قرار دادن کابل در زوایای تند و گوشه ها با پیچش بیش از حد مجاز می باشد. با توجه به اینکه میزان نصب کابل های Outdoor چندین برابر کابل های indoor می باشد اهم اصول نصب شامل کابل های Outdoor می شود، به گفته کارشناسان، شایع ترین علت آسیب کابل های فیبر نوری، عدم رعایت است. هدف ارائه آن تعیین توانایی کابل جهت تحمل فشار خارجی بدون تغییر شکل قابل توجه، افت سیگنال و یا آسیب به تارهای فیبر (Microbending و Marcobending) است.

فهرست مطالب:

 1. تست له شدگی
 2. استاندارد پارامتر
 3. روش های تست

 

مقاومت در برابر له شدگی کابل فیبر نوری

 

مقاومت در برابر له شدگی کابل فیبر نوری

شکل A اندازگیری قطر خمش

 

تست له شدگی

تست له شدگی روشی است که میزان پارامتر فوق را تعیین می نماید، در طول فرایند آزمایش، کابل فیبر نوری تحت فشار های همه جانبه و همچنین فشار های کنترل‌ شده سطحی قرار می‌گیرد و سناریوهایی مانند قرار گرفتن جسم با وزن زیاد روی آن، دفن شدن در زیر سطح و یا قرار دادن در فضاهای تنگ را شبیه‌سازی می نماید. سپس عملکرد کابل با اندازه گیری پارامترهایی مانند  افت سیگنال نوری، تغییرات در افت و یا آسیب فیزیکی ارزیابی می شود.

فرآیند تست خرد شدگی به طور معمول شامل مراحل زیر است:

 1. راه اندازی تست: تجهیزات لازم از جمله وسایل یا ماشین آلاتی که قادر به اعمال فشار کنترل شده به کابل هستند آماده می گردند.
 2. اعمال فشار کنترل شده: با رعایت استانداردهای از پیش تعیین شده و یا الزامات آزمایشی خاص، نیروهای جانبی یا فشار کنترل شده بر روی کابل اعمال می گردد. بسته به شرایط مورد نظر آزمایش، فشار ممکن است از نظر شدت، مدت زمان یا توزیع در سطح متفاوت باشد.
 3. ارزیابی عملکرد: عملکرد کابل در حین و بعد از اعمال فشار ارزیابی می گردد. این ارزیابی ممکن است شامل اندازه گیری افت سیگنال، انجام تست های نوری جهت تجزیه و تحلیل افت و  یا بازرسی بصری کابل جهت آسیب فیزیکی یا تغییر شکل.
 4. تفسیر نتایج: عملکرد مشاهده شده با معیارهای از پیش تعریف شده و استانداردهای صنعت مقایسه می گردد تا مشخص شود آیا کابل دارای مشخصات مقاومت در برابر لهیدگی لازم است یا خیر. اگر کابل نتواند معیارها را برآورده نماید، ممکن است اصلاحاتی در طراحی کابل یا شیوه‌های نصب لازم باشد.

تست له شدگی کابل فیبر نوری این اطمینان را حاصل می نماید که آیا کابل می تواند فشار خارجی یا نیروهای خرد کننده ای را که در محیط های مختلف نصب با آن مواجه می شود تاب آورد یا خیر. ارزیابی مقاومت له شدگی، انتخاب کابل‌هایی را ممکن می‌سازد که می‌توانند یکپارچگی و دوام سیگنال را حتی در شرایط چالش‌برانگیز حفظ نمایند، بنابراین عملکرد شبکه قابل اطمینان را تضمین می نمایند. برند هایی مانند CORNING و METZ اطلاعات و آزمایشات کامل و جامعی را برای پارامتر له شدگی و دیگر فاکتورهای کلیدی کاربردی و عملکردی کابل ارائه می نمایند.

 

استاندارد تست

TIA/EIA-455-41A، “مقاومت بارگذاری فشاری کابل‌های فیبر نوری” (FOTP-41)، روش تست استاندارد صنعت اینگونه است که دستگاه روش مناسب جهت انجام تست خرد شدگی را تشریح می نماید. دستگاه تست از دو صفحه تماس مسطح تشکیل شده است که یکی از آنها متحرک است( مانند دستگاه پرس یک طرفه). طول صفحات باید 10 سانتی متر (4 اینچ) با لبه های گرد باشد. صفحات تماس در یک سیستم بارگذاری نصب می شوند که بار فشاری را اعمال می نماید. سیستم بارگذاری بار را با نرخ ثابت اعمال می کند و اندازه گیری های افت تعیین شده انجام می شود.

مهم است که سازندگان کابل از این روش تست استاندارد استفاده نمایند تا هر سازنده آزمایش مشابهی را انجام دهد. این سازگاری به مشتریان راهی آسان جهت مقایسه دقیق کابل‌های تولیدکنندگان مختلف ارائه می‌دهد.

FOTP-41 تنها یک روش تست است و تمام اطلاعات لازم جهت انجام تست و تعیین معیارهای قبولی یا عدم شکست را مشخص نمی نماید. نحوه تنظیم و انجام تست را نشان می دهد با این حال تعیین سطح آزمایش واقعی را به کاربر واگذار می کند. برخی از پارامترهای کلیدی که در FOTP-41 مشخص نشده‌اند عبارتند از: بار فشاری، سرعت اعمال بار، مدت زمانی که کابل تحت بار است، تعداد تارهایی که باید نظارت شود و اندازه‌گیری‌های افت، چنانچه هر بار انجام شود.

 

روش های تست Crush resistance 

با وجود این پارامترهای کلیدی تعریف نشده، سازندگان کابل معمولاً عملکرد له شدگی را به یکی از سه روش زیر مشخص می نمایند.

 1. سازنده می تواند کابل را تحت فشار، نیروی فشاری استاندارد صنعتی قرار دهد و در زمانی که کابل تحت بار است و پس از برداشتن بار، افت را اندازه گیری نماید.
 2. هر بار فشاری را اندازه گیری نماید و فقط افت را بعد از برداشتن بار اندازه گیری نمابد.
 3. هر بار فشاری و فقط تداوم فیبر را اندازه گیری نماید.

CORNING از اولین روش جهت مشخص نمودن عملکرد خرد شدگی استفاده می نماید، چراکه معتقد است که این روش کاربردی ترین روش در بین این سه روش است. با اندازه‌گیری افت زمانی که کابل تحت بار فشاری قرار دارد، کاربر متوجه می گردد که در صورت اعمال نیروی فشاری در حین سرویس، کابل چه میزان افت را نشان می‌دهد. این اطلاعات جهت اطمینان از عدم وجود خرابی سرویس به دلیل بار فشاری روی کابل بسیار مهم است. مشتری می داند که اگر کابل تحت نیروی فشاری قرار گیرد، از بودجه افت تجاوز نخواهد کرد و سیستم بدون ایراد خواهد بود.

 

چنانچه افت فقط پس از برداشتن بار اندازه گیری شود، کاربر فقط می داند که پس از قرار گرفتن در معرض نیروی فشاری چه مقدار افت در کابل باقی می ماند. اگرچه این اطلاعات مفید است، با این حال نشانه ای از آسیب ها و خرابی های احتمالی سرویس به دلیل بار فشاری ارائه نمی دهد. هیچ نشانه ای از میزان افت کابل در زمانی که تحت بار است، وجود ندارد.

چنانچه تداوم تنها معیار عملکرد باشد، پس از آزمایش له شدگی، کابل می‌تواند تضعیف 10 دسی بل یا بیشتر را نشان دهد و همچنان به عنوان بستر انتقال در نظر گرفته شود. با این حال، افزایش افت تا 10 دسی بل و یا بیشتر معمولاً بسیار بیشتر از بودجه افت مجاز اکثر سیستم ها است. بنابراین، کابلی که از این معیار عبور نماید ممکن است در یک سیستم عملی غیرقابل استفاده باشد. با در نظر گرفتن همه این عوامل، واضح است که روشی که سازندگان از طریق آن از FOTP-41 استفاده می کنند، می تواند تأثیر قابل توجهی بر قابلیت اطمینان کابل های آنها در این زمینه داشته باشد. بنابراین، هنگام مقایسه مشخصات تولیدکنندگان مختلف، درک همه معیارهای مربوطه مهم است. چنانچه یک تولید کننده از گزینه 1 و دیگری از گزینه 3 استفاده نماید، مشتری نمی تواند مقایسه مناسب را انجام دهد. علاوه بر این، برای مثال، مشخصات بار بسیار بالا با گزینه 3، لزوماً نشان‌ دهنده کابل قوی‌تر نسبت به سطح بار پایین‌تر با گزینه 1 نیست.

 

له شدگی با واحدهای توان خرد شدگی 1.0 کیلوگرم تقریباً برابر با 10 نیوتن بر سانتی متر مربع است. این روش نیروی له شدگی حجم مشخصی از ذرات را اندازه گیری می نماید. برای مثال کابل فیبر نوری outdoor با زره کامل احاطه شونده و روکش تک لایه بایستی حداقل 4 هزار نیوتن توان له شدگی داشته باشد.

 

دستگاه تست مقاومت له شدگی فیبر نوری

شکل B نمونه دستگاه تست له شدگی

کابل فیبر نوری

link

کابل های فیبر نوری

تجهیزات فیبر نوری

 

سوکت شبکه استاندارد

link

 

 

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه