مطالب :‌ ‌‌
/ ثبت نام
admin 471 روز پیش KOMI
بازدید 181 بدون دیدگاه

تفاوت فیبر نوری OM4 با OM3؟

تفاوت میان تارفیبر نوری OM4 و OM3،  واژه OM مخفف optical multi-mode یا فیبر نوری مالتی مد می باشد.امروزه سری OM3 و سری OM4 بیشتر در تجهیز شبکه های پرسرعت backbone ستون فقرات شبکه و همچنین در شبکه های دیتاسنتر استفاده می شوند اگرچه توصیه استاندارد TIA استفاده از سری سینگل مد در تمامی سطوح شبکه می باشد. سری OM4 در سال 2009 اراپه و تحت استاندارد قرارگرفت. مهم ترین تفاوت میان فیبر نوری OM3 و فیبر نوری OM4 پهنای باند – 2500 مگا هرتز در مقابل 4700 مگا هرتز. آنچه که از این پارامتر اثبات می گردد، پشتیبانی سرعت های بالاتر در فاصله های طولانی تر برای فیبر OM4 نسبت به OM3 می باشد.

در واقع مبنای هزینه و سرمایه گذاری در مقایسه با مسافت که در حال اجرای پروژه می باشد مورد محاسبه قرار می گیرد. در حالت ایده آل ، بهترین گزینه استفاده از فیبر نوری سینگل مد می باشد. چرا که ازپهنای باند گرفته تا تمامی نیازهای انتقال شبکه در بستر سینگل مد مناسب تر از مالتی مد است حتی پهنای باند عبوری رکوردی برای فیبر نوری سینگل مد می باشد، بنابراین شما با فیبر نوری سینگل مد توانایی های بیشتری در اختیار دارید اگرچه بهای بیشتری نیز باید پرداخت نمایید.

به همین دلیل محققان در سالیان گذشته موفق گردیداند با استفاده از نوعی منبع لیزری که با استفاده از تکنولوژی VCSEL – VCSEL به معنای لیزر سطحی حفره عمودی و توزیع حرکتی ایجاد نمایند که هزینه را بسیار پایین تری را ارائ می دهد روانه بازار نمایند و فیبر نوری مالنی مود را با سری OM3 وOM4 جهت کاربری این فناوری اختراع نموده اند . برای مثال OM3 میتواند 10 گیگابایت را در 300 متری ارائه نماید و. OM4 می تواند 10 گیگابایت را در 550 متر ارائه دهد.

در حال حاضر زمانی که ما به 40 گیگ و 100 گیگ می رویم، OM3 قادر خواهد بود تا 100 متر این سرعت ها را پشتیبانی نماید و OM4 قادر خواهد بود تا مسافت ۱۵۰ متر این سرعت را اراپه دهد. 90 درصد از تمام مراکز داده دارای مسافت های کابل زیر 100 متر هستند بنابراین واقعا فقط کمی به مسئله هزینه فکر نمایید. فیبر نوری OM5 نیز به تازگی ارائه شده که از فناوری مالتی پلکس کوتاه بهره می برد و سرهت های بالاتری را ارائه مینماید.

سری om3
سری OM4
تجهیزات فیبر نوری

مهمترین تفاوت کابل فیبر نوری OM3 و OM4 از نظر عملکرد توانایی متفاوت آنها در ظرفیت انتقال داده و درواقع پهنای باند قابل ارائه می باشد. از نقطه نظر ظاهری نیز بر اساس استاندارد رنگ بندی فیبر نوری TIA-598-C تجهیزات فیبر نوری و همچنین روکش انواع کابل و پچ کورد های مالتی مد OM3 رنگ فیروزه ای Aqua، و تجهیزات OM4 دارای رنگ بنفش Violet می باشند.

مشخصات فیبر نوری – OM4

ظرفیت فیبر نوری OM3 و OM4

همانطور که میدانید فیبر نوری مالتی مد OM3 اولین نوع از فیبر های نوری مالتی مد با ویژگی عملکرد بر پایه لیزر می باشد ، لیزر های مورد استفاده در لینک های مالتی مد از نوع. VCSEL بوده که از لحاظ قیمت نیز به صرفه می باشند. گرچه ویژگی های فیبر نوری سینگل مد همواره برتر از تمامی فیبر های نوری مالتی مد می باشد.

تفاوت کابل فیبر نوری OM3 و OM4.jpg

فیبر نوری OM3

فیبر نوری OM3 از ظرفیت انتقال 10 گیگابیت در ثانیه تا مسافت 300 متر و همچنین ظرفیت انتقال 40G تا مسافت 100متر پشتیبانی می نماید، همچنین انتقال ظرفیت های 100G و 400G و 200G نیز تا مسافت 70 متر به شکل به بهره گیری از کانال های 10G موازی با استفاده از راه حل های MPO/MTP با فیبر های نوری OM3 میسر می باشد. با ارائه فیبر نوری OM5 و فناوری SWDM و مالتی پلکسینگ کوتاه و ساده، فرستنده و گیرنده های نوری transceiver مالتی مد نیز همانند سری OM5 ظرفیت های بیشتری را پشتیبانی می نمایند، پشتیبانی از ظرفیت های پهنای باند بیشتر برای فیبر های نوری مالتی مد OM3 و OM4 نیز امروزه مهیا گردیده است البته به لطف فناوری های مورد استفاده در شبکه سینگل مد ( مالتی پلکسینگ).

یکی دیگر از فناوری های مورد استفاده در شبکه های FTTH یا transceiver آن سری Bi- directional اصطلاحا فرستنده گیرنده های دوطرفه که در شبکه سینگل مد بسیار شناخته شده بوده اند نیز امروزه برای فیبر های نوری مالتی مد طراحی و ارائه می گردند و توانایی انتقال دوطرفه تا 100G را برای سری OM3 تا مسافت 70 روی دو کُر با کانکتور های LC در هر انتها میسر می سازد. ( QSFP-100G-SRBD )

فیبر نوری OM4

همانطور که پیشتر بیان گردید فیبر نوری OM4 همانند OM3 با فناوری لیزر های VCSEL سازگار می باشند ، قطر هسته فیبر نوری OM4 نیز 50 میکرون می باشد و روکش هسته ( کلد cladding ) آن نیز 125 میکرون می باشد ( 50/125μm ). طول موج های عملیاتی فیبر نوری OM4 شامل دامنه 850 نانومتر. و 1300 نانومتر (nm*) می باشد و حداکثر افت 2,8dB/km / 1.0 dB/km را در دامنه طول موج ها شامل می گردد.

حداقل پهنای باند مودال موثر در فیبر نوری OM4 معادل 4700MHz*km و پهنای باند قابل دسترس معادل 3500MHz*km در طول موج 850nm و 500MHz*km در طول موج 1300nm می باشد، سرعت یا ظرفیت قابل پشتیبانی در فیبر نوری OM4 در بیشترین حالت با فناوری فرستنده و گیرنده های Bi-directional ( دوطرفه* نسل جدید transceiver ) معادل 100Gb/s گیگابیت بر ثانیه می باشد که البته به تازگی توسط Cisco عرضه گردیده است، همچنین ظرفیت 10Gb/s در فواصل تا 500 متر و 1Gb/s تا فواصل 1000 متر را پشتیبانی می نماید.

فیبر نوری OM4

مقایسه فیبر نوری OM3 و OM4

کابل فیبر نوری

https://docs.msp-ict.com/Fiber-optic-cable-fa.html

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • افزودن به سبد خرید
  • توضیح
  • محتوا
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه